جاذبه های گردشگری داخلی

موزه هنرهای زیبا

موزه هنرهای زیبا که در دل مجموعه سعدآباد، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری تهران است. در این گنجینه بی‌نظیر، با شاهکارهای نقاشی هنرمندان ایرانی از دوره‌های مختلف تاریخی، از صفویه تا قاجار و معاصر، روبرو خواهید شد. نقاشی‌های نفیس، مجسمه‌های ظریف، اشیاء عتیقه و ظروف سفالی، هر کدام روایتگر داستانی از هنر و فرهنگ این سرزمین هستند. اگر درباره این موزه کنجکاو هستید، در ادامه مقاله همراه ما باشید تا شما را بیشتر با آن آشنا کنیم.

تاریخچه موزه هنرهای زیبا

تاریخچه موزه هنرهای زیبا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Meysam Tabrizi)

ساختمان موزه هنرهای زیبا، یادگاری از دوران پهلوی اول است. احداث آن در سال 1319 آغاز شد، اما با تبعید رضا شاه در سال 1320 نیمه‌کاره رها شد. به دلیل استفاده از سنگ‌های مرمر سیاه از معدن ولی‌آباد چالوس در بنای این عمارت، نام “کاخ اسود” بر آن نهاده شد. در سال‌های 1342 تا 1343، تعمیراتی در کاخ اسود صورت گرفت و در سال 1346 رسماً به عنوان وزارت دربار مورد استفاده قرار گرفت. پس از انقلاب اسلامی در سال 1357، طبقه همکف آن به اداره کل موزه‌های کشور اختصاص یافت و از همان سال، طبقات دوم و سوم برای تبدیل شدن به موزه آماده‌سازی شدند. موزه هنرهای زیبا در سال 1361 با نام موزه ایران باستان گشایش یافت و در نهایت در سال 1364 برای بازدید عموم رسماً افتتاح شد.

این موزه با دو طبقه و همکف، هر طبقه را با یک سالن و چندین گالری مجزا آراسته است. در حال حاضر، در هر سه طبقه، تابلوهای نفیس و ارزشمندی از مکاتب و سبک‌های مختلف هنری ایران و جهان به نمایش گذاشته شده است. آثار به نمایش گذاشته شده در این موزه، گویای ذوق و هنر ایرانیان در طول تاریخ و یادآور غنای فرهنگی این سرزمین است. بازدیدکنندگان می‌توانند در تالارهای موزه، شاهد شاهکارهای هنرمندان ایرانی مانند کمال‌الدین بهزاد، محمود فرشچیان، حسین بهزادی و نقاشان خارجی نامداری همچون رامبراند، سالوادور دالی، و گوگول باشند.

موزه هنرهای زیبا کجاست؟

موزه هنرهای زیبا کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: TV “Parsa” Mardani)

موزه هنرهای زیبا در مجموعه سعدآباد، در شمال تهران واقع شده است. این مجموعه در دامنه کوه‌های البرز قرار دارد و از طریق خیابان ولیعصر و خیابان زعفرانیه قابل دسترسی است. اگر قصد دارید از حمل و نقل عمومی استفاده کنید، خطوط اتوبوس‌رانی 11 و 76 از میدان تجریش به سمت سعدآباد حرکت می‌کنند. برای رفتن به موزه هنرهای زیبا در مجموعه سعدآباد با مترو، می‌توانید از خط 1 مترو تهران (تجریش – شهر ری) استفاده کنید. در قسمت زیر با استفاده از لوکیشن موزه در گوگل مپ، به راحتی مسیریابی کنید.

لوکیشن در نشان

بخش های مختلف موزه هنرهای زیبا

بخش های مختلف موزه هنرهای زیبا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: SΛDEH)

موزه هنرهای زیبا با سه طبقه و 3600 مترمربع زیربنا، میزبان تابلوهایی نفیس از هنرمندان ایرانی و خارجی در دوره‌های مختلف تاریخی است. در گالری‌های طبقه همکف، شاهد 19 اثر از هنرمندان برجسته معاصر ایران همچون سهراب سپهری، حسین محجوبی، فرامرز پیلارام، حسین زنده‌رودی، پروانه اعتمادی و نصرالله افجه‌ای خواهید بود. این آثار، نمایانگر خلاقیت و نوآوری هنرمندان ایرانی در سده اخیر است. در طبقه اول موزه، سفری به دنیای هنر اروپا در سده‌های 17 تا 20 خواهید داشت. نقاشی‌های غربی از مکاتب مختلف آلمان، انگلیس، فرانسه، روسیه و غیره در معرض دید شما قرار گرفته‌اند. آثاری از نقاشان مشهور اروپایی مانند سالوادور دالی، جان فردریک هرینگ، پیتر گراهام، ایوان شیشکین، فرانسوا موزن و ژول برتون، چشم هر بیننده‌ای را خیره خواهد کرد.

طبقه دوم موزه به نقاشی‌های هنرمندان ایرانی از دوره صفویه تا قاجار اختصاص یافته است. در این طبقه، تصاویری از پادشاهان، زنان و مردان درباری، امرا و صاحب‌منصبان آن دوران را خواهید دید. آثار این طبقه، عمدتاً بدون امضا هستند، اما تابلوی “مجلس شیرین و فرهاد” اثر محمد زمان از دوره صفوی که در مخزن موزه نگهداری می‌شود، از جمله آثار شاخص این دوره است. همچنین، تابلوی بزرگی از تاج‌گذاری نادر شاه بر سر محمد شاه گورکانی با عنوان “تاج‌بخشی نادر شاه” و رقم ابوالحسن، که سی سال پس از قتل نادر کشیده شده، از دیگر دیدنی‌های این طبقه است.

علاوه بر این، تصاویری از شاهزادگان زندیه و چهره‌هایی از علما، عرفا، شعرا و فلاسفه ایرانی اثر هنرمندانی همچون محمد صادق، سید میرزا و میرزا بابا، که از صورتگران معروف دربار کریم خان بوده‌اند، در این طبقه به نمایش گذاشته شده است. در میان آثار دوره قاجار، تابلوی تمام‌قد فتحعلی شاه قاجار اثر مهر علی، که به گفته رابینسون منتقد هنری، از باارزش‌ترین تابلوهای نقاشی ایرانی است، از جمله دیدنی‌ترین آثار این طبقه به شمار می‌رود. آثاری از نقاشان برجسته‌ای مانند ابوالقاسم و شیرین‌نگار و نیز تصاویری از رقاصان و نوازندگان درباری، زینت‌بخش گالری‌های این طبقه هستند.

جاذبه های دیدنی اطراف موزه هنرهای زیبا

جاذبه های دیدنی اطراف موزه هنرهای زیبا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Eh San)

درون مجموعه کاخ سعدآباد، جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارد که می‌توانید از همه آن‌ها دیدن کنید. همچنین پس از بازدید از موزه هنرهای زیبا و سایر موزه‌های کاخ، به سراغ دیگر جاهای دیدنی تهران که در قسمت زیر برایتان لیست کرده‌ایم، بروید.

نکات بازدید از موزه هنرهای زیبا

نکات بازدید از موزه هنرهای زیبا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Meysam Tabrizi)
  • هزینه بازدید از موزه هنرهای زیبا تهران برای تمامی گردشگران مبلغ 30 هزار تومان است.
  • شما می‌توانید همه روزه به جز تعطیلات رسمی، از ساعت 09:00 صبح الی 18:00 از این موزه زیبا دیدن کنید. بازدید از تمامی بخش‌های موزه 1 الی 2 ساعت از زمان شما را به خودش اختصاص می‌دهد.
  • در برخی از بخش‌های موزه، عکاسی و فیلمبرداری ممنوع است. به تابلوهای راهنما توجه کنید.
  • به هیچ عنوان به آثار به نمایش گذاشته شده دست نزنید.
  • بهترین زمان بازدید از موزه، فصل بهار و تابستان است.

سخن آخر

در موزه هنرهای زیبا، با شاهکارهایی از هنر ایرانی در دوره‌های مختلف تاریخی، از صفویه تا قاجار و معاصر، روبرو شدیم. از ظرافت و زیبایی نقاشی‌های کمال‌الدین بهزاد و میرزا محمد قاسم گرفته تا ذوق و خلاقیت هنرمندان غربی مانند سالوادور دالی و ایوان شیشکین، هر کدام گامی در مسیر تکامل هنر و زیبایی بوده‌اند. امیدواریم که این مقاله از گردشی تاپ مورد رضایت شما واقع شده باشد. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

موزه هنرهای زیبا کجاست؟

این جاذبه در مجموعه سعدآباد، در شمال تهران قرار دارد.

این موزه در چه سالی تاسیس شد؟

این موزه در سال 1364 راه اندازی شد.

هزینه بازدید از موزه چقدر است؟

بهای بلیط ورودی موزه برای تمامی گردشگران 30 هزار تومان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا