جاذبه های گردشگری داخلی

موزه خالو صالح

در قلب جزیره ی نگین خلیج فارس، جایی که آسمان و دریا در آغوش هم، قصه های ناگفته ای را زمزمه می کنند، گنجینه ای از فرهنگ و تاریخ نهفته در دل روستای طولا، منتظر کشف شدن توسط شماست. این گنجینه موزه خالو صالح نام دارد که یکی از برجسته‌ترین جاهای دیدنی قشم شناخته می‌شود. صالح روزبه، فرهنگی و هنرمندی دل سوخته، با عشق و علاقه ی وصف ناپذیری به زادگاه خود، سال ها را صرف جمع آوری اشیاء ارزشمند و نفیس مربوط به فرهنگ و تاریخ بومی این منطقه کرده است. اکنون این مجموعه بی نظیر، در موزه ی شخصی او به نمایش گذاشته شده تا بازدیدکنندگان را به سفری رویایی در گذرگاه زمان ببرد. پیشنهاد می‌کنیم در ادامه مقاله همراه ما باشید تا شما را بیشتر با این موزه آشنا کنیم.

تاریخچه موزه خالو صالح

تاریخچه موزه خالو صالح
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Saeed Ghiamdoost)

موزه خالو صالح که در روستای طولا واقع شده، به عنوان اولین موزه خصوصی در جزیره قشم شناخته می‌شود و دروازه‌ای به سوی فرهنگ و تاریخ غنی این منطقه می‌گشاید. صالح روزبه، گردآورنده این مجموعه، با شور و اشتیاق به فرهنگ و هنر، سال‌ها تلاش کرده تا گنجینه‌ای از اشیاء ارزشمند باستانی، سنتی و لوازم و ابزار مورد استفاده مردم بومی قشم را گرد هم آورد و به یادگاری برای نسل‌های آینده باقی بگذارد. این موزه در سال 1398 تلاش سال‌های صالح روزبه، فرهنگی و هنرمند قشمی، در جمع آوری اشیاء ارزشمند و نفیس مرتبط با فرهنگ و تاریخ بومی تاسیس شد. او با همکاری مردم خونگرم قشم توانست این گنجینه بی‌نظیر را گرد هم آورد و به یادگاری ارزشمند برای آیندگان تبدیل کند.

موزه خالو صالح با نمایش بیش از 355 قطعه از این اشیاء با شناسنامه کامل، به بازدیدکنندگان اجازه می‌دهد تا با فرهنگ، آداب و رسوم و شیوه زندگی مردم قشم در گذشته آشنا شوند و سفری در گذر زمان را تجربه کنند.

موزه خالو صالح کجاست؟

موزه خالو صالح کجاست؟
منبع عکس: بلد

موزه خالو صالح در روستای طولا، در جزیره قشم واقع شده است. اگر با ماشین شخصی به موزه می‌روید، از میدان آزادی قشم به سمت بلوار آزادگان حرکت کنید. سپس در میدان شهید بهشتی به سمت بلوار ولیعصر (عج) بپیچید. حال به سمت تقاطع میدان شهید باهنر ادامه مسیر دهید. در تقاطع میدان شهید باهنر به سمت بلوار طالقانی بپیچید. به سمت میدان مسجد جامع حرکت کنید. از میدان مسجد جامع به سمت بلوار آیت الله طالقانی ادامه مسیر دهید. حال می‌بایست در خیابان شهید محمدی به سمت راست بپیچید. موزه در سمت چپ شما خواهد بود. در قسمت زیر لوکیشن دقیق موزه از گوگل مپ را برایتان قرار داده‌ایم.

لوکیشن در بلد

آثار درون موزه خالو صالح

آثار درون موزه خالو صالح
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Saeed Ghiamdoost)

همانطور که گفتیم، موزه خالو صالح حاصل تلاش و عشقی بی‌پایان از خالو صالح روزبه، فرهنگی و هنرمند قشمی، در جمع آوری اشیاء ارزشمند و نفیس مرتبط با فرهنگ و تاریخ بومی این منطقه است. گنجینه این موزه شامل بیش از 355 قطعه با شناسنامه کامل است که هر کدام به نوعی گویای ذوق، هنر، شیوه زندگی و پیشینه مردم این منطقه هستند. علاوه بر نمایش این اشیاء ارزشمند، در موزه خالو صالح برنامه‌های فرهنگی متنوعی نیز برگزار می‌شود که بازدیدکنندگان را با آداب و رسوم، موسیقی و هنر جزیره قشم آشنا می‌کند. برخی از مهم‌ترین آثار این موزه عبارتند از:

ظروف:

 • مجموعه غنی از ظروف سفالی، فلزی و چوبی مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی جزیره قشم
 • نمایانگر نحوه سفره آرایی، آداب و رسوم غذاخوری و ارتباطات تجاری مردم این منطقه در گذشته

پوشاک محلی:

 • نمونه‌های جذاب از لباس‌های مردان و زنان قشمی در ادوار مختلف
 • نشان‌دهنده تنوع فرهنگی و مهارت مردم این جزیره در پارچه‌بافی، طراحی و دوخت لباس

ابزار و ادوات کشاورزی:

 • مجموعه‌ای از ادوات سنتی که در کشاورزی بومی جزیره قشم مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
 • سختی کار و مهارت کشاورزان این منطقه را به نمایش می‌گذارد.

لوازم مربوط به لنج‌سازی:

 • اشیاء و ادوات مربوط به ساخت و مرمت لنج
 • از مهم‌ترین حرف و پیشه‌‌های مردم جزیره قشم در گذشته
 • مهارت و ذوق آنها را در صنعت کشتی‌سازی نشان می‌دهد.

اشیاء متفرقه:

 • اشیاء فرهنگی و تاریخی متنوع دیگر
 • هر کدام به نوعی بخشی از هویت و میراث فرهنگی جزیره قشم را روایت می‌کنند.

جاذبه های دیدنی اطراف موزه خالو صالح

جاذبه های دیدنی اطراف موزه خالو صالح
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: رضوان جعفری)

جزیره قشم مملو از جاذبه‌های دیدنی است. همچنین در نزدیکی موزه خالو صالح روزبه جاذبه های دیدنی متعددی وجود دارد که می توانید از آنها دیدن کنید. در ادامه لیستی از این جاذبه‌ها را برایتان قرار داده‌ایم.

نکات بازدید از موزه

نکات بازدید از موزه خالو صالح
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Saeed Ghiamdoost)
 • خوب است بدانید بازدید از موزه خالو صالح برای تمامی گردشگران رایگان است.
 • موزه خالو صالح روزبه در تمام طول سال به جز ایام تعطیل رسمی باز است. شما می‌توانید در نیمه اول سال از ساعت 08:00 صبح الی 17:00 عصر و در نیمه دوم سال از ساعت 08:00 صبح الی 19:00 از این موزه زیبا دیدن کنید.
 • بازدید از تمامی بخش‌های موزه حدود 1 ساعت از زمان شما را به خودش اختصاص می‌دهد.
 • پیشنهاد می‌کنیم دوربین عکاسی را فراموش نکنید تا بتوانید از جاذبه‌ها و آثار درون موزه عکس یادگاری بگیرید.
 • خواهشمندیم به اشیاء و آثار موزه دست نزنید؛ این اشیاء قیمتی و تاریخی هستند و ممکن است به راحتی آسیب ببینند.
 • فصل بهار و پاییز بهترین فصل برای بازدید از جزیره قشم و موزه خالو صالح روزبه هستند. در این فصل ها هوا معتدل و دلپذیر است و می توانید از طبیعت زیبا و فعالیت های متنوع جزیره لذت ببرید.

سخن آخر

بازدید از موزه شخصی صالح روزبه، سفری به یادماندنی در اعماق تاریخ و فرهنگ غنی جزیره قشم بود. بی شک، موزه خالو صالح روزبه، گنجینه‌ای ارزشمند در قلب جزیره قشم است که دیدن آن به هر گردشگری توصیه می‌شود. سفری به این موزه، سفری به دل تاریخ و فرهنگ غنی ایران خواهد بود. از اینکه تا پایان مقاله همراه گردشی تاپ بودید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

موزه خالو صالح کجاست؟

این جاذبه در روستای طولا جزیره قشم واقع شده است.

این موزه در چه سالی تاسیس شد؟

موزه در سال 1398 راه اندازی شد.

بهترین زمان بازدید از موزه خالو صالح کدام است؟

فصل بهار و پاییز بهترین زمان بازدید از این موزه است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا