اخبار گردشگری

صدور مجوز کاوش منطقه باستانی دیگه‌ ور گرمی

فرماندار گرمی مغان از صدور مجوز کاوش منطقه باستانی دیگه‌ ور گرمی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا حسین مولایی عصر سه شنبه در دیدار با مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل اظهار کرد:

به دنبال حفاری غیرمجاز در سال گذشته در منطقه باستانی دیگه ور در محدوده روستای اینی سفلی شهرستان گرمی مغان و مشاهده آثار تاریخی ارزشمند و به احتمال زیاد وجود شهر زیر زمینی در آن محدوده، پیگیری لازم از سوی فرماندار گرمی مغان در دستور کار قرار گرفته بود.

وی ادامه داد:

خوشبختانه با پیگیری 9 ماهه و تامین منابع مالی از محل اعتبارات تملک دارایی و سرمایه ای سال 1402 و پیشنهاد در کمیته برنامه ریزی سال 1403 ، در نهایت تا 10 میلیارد ریال اعتبار جهت کاوش در محوطه تاریخی دیگه ور تامین شد.

فرماندار گرمی مغان گفت:

تا پایان هفته جاری عملیات کاوش و گمانه زنی شروع خواهد شد و جذب اعتبارات ملی برای ادامه این کار علمی را خواستاریم و نقش مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل در پیگیری مجوز کاوش و گمانه زنی شایسته قدردانی است.

به گزارش ایرنا رئیس گروه باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل در شهریور ماه 1402 از آشکار شدن یک بنای تاریخی در روستای انی بخش مرکزی شهرستان گرمی مغان، در پی حفاری غیرمجاز افراد سودجو خبر داده بود.

روح‌الله محمدی اعلام کرده بود:

این بنا که در محوطه منطقه دیگ‌ور در بخش مرکزی شهرستان گرمی قرار دارد، در 30 بهمن ماه 1386 با شماره 21072 در فهرست آثار ملی به رسیده است.

شهرستان گرمی مغان در شمال استان اردبیل واقع شده است و “گرمی” مرکز این شهرستان بر اساس تحقیقات باستان‌شناسان، در قدیم‌الایام یکی از مراکز عمده استقرار اشکانیان بوده و آثاری از دوره اشکانی در روستاهای رمضانلو ، دریامان و پرمهر این شهرستان کشف شده است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا