اخبار گردشگری

اجرا شدن ۲۳ طرح مرمت و حفاظت از تخت جمشید

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی فارس از اجرا شدن ۲۳ طرح مرمت و حفاظت از تخت جمشید خبر داد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس، محمد ثابت اقلیدی روز سه‌شنبه اعلام کرد:

23 طرح شاخص، با اعتبار افزون بر یک‌هزار و 100 میلیارد ریال انجام می‌شود که هم اکنون وارد فاز اجرا شده است.

وی افزود:

طرح توسعه و راه‌اندازی موزه تخت جمشید، طرح جامع حفاظت الکترونیک، روشنایی و نورپردازی تخت جمشید، بهسازی و نوسازی سرویس‌های بهداشتی، ساماندهی مجموعه برزن جنوبی تا آرامگاه داریوش سوم، مطالعات و بررسی فرونشست‌های نقش رستم، زه کشی و شیب بندی، ایجاد بولوار در محور تخت جمشید و احیای چاه جنگل ازجمله این طرح‌ها است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس ادامه داد:

ساماندهی ساختمان خدمات نقش رستم، ساماندهی مسیر و محوطه ورودی نقش رستم، طرح ایجاد ساختمان خدمات پارسه، ساماندهی محورهای ورودی حدفاصل گیت ورودی تا پلکان اصلی و میدان ملل تا میدان ثبت جهانی، طراحی و مناسب‌سازی مسیر بازدید معلولین، ساماندهی مسیر دسترسی به محوطه دروازه شهر پارسه، ساماندهی و بهسازی کف‌پوش‌های چوبی مجموعه تخت جمشید، ساماندهی کاخ‌های تخت جمشید، نقش رستم، نقش رجب و شهر پارسه بخشی دیگر طرح‌های اجرایی شده در این مجموعه جهانی است.

ثابت اقلیدی اضافه کرد:

حفاظت و مرمت دیوار شمالی تختگاه، برنامه حفاظت اضطراری در تخت جمشید، حفاظت و مرمت دروازه شمال غربی کاخ صد ستون وته ستون‌های کاخ آپادانا، حفاظت و مرمت بلوک سنگی سقف و ساماندهی سنگ‌های کف آبراهه‌ ایوان شرقی کاخ آپادانا و طراحی و اجرای آزمونه زیرستون شیر واقع در ایوان شرقی کاخ آپادانا نیز از طرح های حفاظتی و مرمتی میراث باستانی تخت جمشید است.

تخت جمشید مجموعه‌ای از چند کاخ تو در تو در کنار دشت مرودشت است که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده‌ و پایتخت تشریفاتی امپراتوری هخامنشیان بوده‌است.

این مجموعه جهانی در 10 کیلومتری شمال مرودشت و 57 کیلومتری شیراز واقع شده و هرساله میزبان گردشگران بسیاری از سراسر ایران و جهان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا