دسته‌بندی نشده

دوره های آموزشی صنایع دستی در ملایر برگزار میشود

به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر، دوره های آموزشی صنایع دستی در ملایر برگزار میشود.

«ابراهیم جلیلی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد:

این دوره‌های آموزشی برای 144 نفر و به میزان 900 ساعت آموزش برگزار خواهد شد که تمامی علاقه‌مندان به رشته‌های هنری صنایع دستی می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند.

وی با بیان اینکه رشته منبت‌ریز با استقبال بسیاری خوبی از سوی هنرمندان مواجه شده است، افزود:

یکی از برنامه‌های سالانه ما آموزش و ترویج صنایع دستی در سطح این شهرستان است و هر ساله بخشی از بودجه، صرف توانمندسازی و بالا بردن مهارت شاغلان صنایع دستی در ملایر می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر ادامه داد:

همچنین هفت دوره تخصصی صنایع دستی به صورت همایش یک روزه با عناوین بازاریابی در فضای مجازی و فروش آنلاین، آداب برخورد با مشتری، آشنایی با قوانین مالیاتی، آشنایی با قوانین و شرایط صادرات صنایع دستی برگزار خواهد شد.

جلیلی بیان کرد:

این دوره‌ها حدود 800 ساعت آموزش است و با تدریس اساتید دانشگاهی و با حضور هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه بیش از 25 درصد هنرمندان صنایع دستی استان در 20 رشته صنایع دستی در شهرستان ملایر مشغول به فعالیت هستند، اظهار کرد:

هم اینک از 45 هزار شاغل در بخش صنایع دستی استان، 12 هزار و 300 نفر به طور مستقیم در این شهرستان در بخش صنایع دستی فعال هستند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر با اشاره به اینکه صنایع دستی 15.5 درصد از اشتغال شهرستان ملایر را به خود اختصاص داده، افزود: در حال حاضر حدود پنج هزار و 300 کارگاه کوچک و متوسط صنایع دستی در این شهرستان فعال است.

جلیلی بیان کرد:

بیش از 10 هزار هنرمند به طور مستقیم و بیش از 30 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در حوزه هنرصنعت مبل و منبت فعالیت دارند و مبل و منبت حدود 13 درصد از اشتغال شهرستان ملایر را به خود اختصاص داده است.

به گفته وی؛ ملایر به عنوان شهر جهانی مبلمان منبت و شهر دانشگاهی، رشته‌های مرتبط با این صنعت در مراکز دانشگاهی این شهر ایجاد شده و در حال حاضر رشته‌ صنایع چوب در مقطع کاردانی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر و مهندسی مبلمان در دانشگاه ملی مهندسی مبلمان تدریس می‌شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ملایر با اشاره به اینکه ملایر شهر ملی مرواربافی است، یادآور شد:

در حال حاضر هزار و 800 هنرمند صنایع دستی در زمینه مُرواربافی در این شهرستان مشغول فعالیت هستند که از این تعداد 600 هنرمند در روستای ملی داویجان فعالیت می‌کنند.

جلیلی با بیان اینکه بیش از 20 کارگاه بزرگ مُرواربافی و 120 کارگاه متوسط و مابقی به صورت مشاغل خانگی در این شهرستان فعالیت دارند، گفت:

با برگزاری دوره‌های آموزشی در تلاش برای توسعه صنایع دستی این شهرستان و آشنایی جوانان و زنان روستایی با این هنرها هستند.

به گزارش ایرنا؛ ملایر شهر جهانی صنایع دستی است و بهمن 1398 هنر دست منبت ملایر بر اساس تصمیم شورای جهانی صنایع دستی در فهرست صنایع دستی جهان به ثبت رسید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا