اخبار گردشگری

آغاز به کار انجمن خیرین میراث فرهنگی گیلان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از آغاز به کار انجمن خیرین میراث فرهنگی گیلان خبر داد.

به گزارش ایرنا، ایجاد زمینه مشارکت خیران میراث‌فرهنگی در داخل و خارج کشور به منظور جلب و جذب سرمایه‌ معنوی و مادی به منظور حفظ، مرمت و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی فرهنگی، میراث طبیعی ثبت شده، مشارکت در راه‌اندازی موزه‌ها و پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس و اموال منقول فرهنگی تاریخی کشور و موارد مشابه از اهداف تشکیل انجمن خیران میراث فرهنگی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در نشست نخستین انجمن خیران میراث فرهنگی استان با بیان اینکه گیلان در رده بالاترین استان‌های دارای بناهای تاریخی در اختیار دستگاه‌های دولتی است، گفت:

300 بنای تاریخی در استان در اختیار دستگاه های دولتی است که بخشی از آنها مرمت، برخی در حال مرمت و بخشی نیز نیازمند التفات خیران است.

وی اظهار کرد:

طی 2 سال اخیر تلاش شده اعتبارات عمرانی در زمینه بناهای تاریخی به 200 درصد افزایش یابد و 700 میلیارد ریال از 750 میلیارد ریال مصوبات سفر شهید جمهور به گیلان اختصاص یافته است.

وی با اشاره به بیش از یک هزار و 200 اثر تاریخی از گیلان در فهرست ملی گفت:

بنا به پیشنهاد قائم‌ مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار شد پرونده میدان شهرداری رشت و چند خیابان اطراف آن برای ثبت در میراث جهانی آماده شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان همچنین بیان کرد:

گیلان با دارابودن 6 مجموعه کلیسای تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده این آمادگی را دارد تا برای پیوستن به پرونده کلیساهای کشور برای ثبت جهانی اقدام نماید.

11 تیر ماه سال 97 نخستین فرایند ثبت جهانی برای گیلان رقم خورد و روستای قاسم آباد رودسر از سوی شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی به عنوان روستای ملی چادر شب بافی ثبت و نامزد 2019 جمهوری اسلامی ایران برای ثبت جهانی شد و در بهمن ماه 98 با عنوان روستای جهانی چادرشب بافی از سوی شورای جهانی صنایع دستی ( World Crafts Council) به ثبت جهانی رسید.

جنگل‌های هیرکانی در تاریخ 14 تیرماه سال 1398 در چهل و سومین گردهمایی جهانی یونسکو در کشور آذربایجان باکو؛ به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد و مناطق حفاظت شده سیاهرود رودبار، گشت رودخان و لیسار با مساحت 58 هزار و 534 هکتار در استان گیلان قرار دارند.

پرورش کرم ابریشم و تولید سنتی ابریشم برای بافندگی، سال 1401 در شهر رباط مراکش به‌ عنوان بیست و یکمین عنصر میراث ‌فرهنگی ناملموس کشورمان مشترک با کشورهای افغانستان، آذربایجان، ترکیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در هفدهمین نشست کمیته بین‌الدولی پاسداری از میراث ‌فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت جهانی شد.

31 استان کشور در حوزه صنعت نوغانداری فعالیت دارند و گیلان به عنوان قطب تولید پیله‌تر ابریشم در کنار خراسان رضوی علاوه بر برخورداری از رتبه دوم تولید پیله‌تر با تولید 85 درصد نخ ابریشم کشور پایتخت ابریشم‌کشی ایران به شمار می‌رود.

قدمت ابریشم گیلان به دوران اشکانیان و ساسانیان برمی‌گردد و جزو مرغوبترین تولیدات ایران و جهان محسوب می‌شود؛ تعداد زیادی از بناهای مجموعه ابریشم گیلان دارای ارزش تاریخی است و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

26 شهریور 1402 ثبت جهانی کاروانسرای تی تی گیلان در قالب پرونده کاروانسراهای ایرانی جهانی شد و هنوز فرصت ثبت جهانی شهرک تاریخی ماسوله از سوی یونسکو باقیست لذا، برای مردم این سرزمین شوق جهانی شدن کاروانسرای 600 ساله با ثبت جهانی شهر تاریخی پلکانی‌شان تمام می‌شود.

بیش از پنج هزار و 500 اثر تاریخی در گیلان شناسایی شده که یک هزار و 261 مورد آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و 23 موزه هم در استان فعال است که از این تعداد 13 مورد به صورت تخصصی در سال‌های اخیر ایجاد شده و شی‌سپاری به موزه‌های گیلان هم افزایش یافته است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا